Saponificio Varesino
Established in 1945, Saponificio Varesino makes the finest shaving soaps using traditional soap manufacturing techniques and natural products. They have created a small, exquisite range of shaving soaps, each one possessing a truly amazing scent. The rich, creamy lather they create provides protection and lubrication in copious volume. Varesino shaving soaps are triple milled meaning they have been processed through milling three times to remove all traces of moisture. This process creates a compact shaving soap that will last and last. Expect to get at least 6 months daily shaving from these soaps, although we suspect they will last much longer than that, making them great value for money. Their after shave balms cool, soothe and moisturise without leaving any greasiness, they too are blessed with amazing scents. Add a touch of Italian style and class to your shaving routine.
61 Products in this category
- Regular Price
- $23.00
- Sale Price
- $23.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $25.00
- Sale Price
- $25.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $71.00
- Sale Price
- $71.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $18.00
- Sale Price
- $18.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $10.00
- Sale Price
- $10.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $65.00
- Sale Price
- $65.00
- Regular Price
-
$68.00
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $11.00
- Sale Price
- $11.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $11.00
- Sale Price
- $11.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $9.00
- Sale Price
- $9.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $9.00
- Sale Price
- $9.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $26.00
- Sale Price
- $26.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $26.00
- Sale Price
- $26.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $25.00
- Sale Price
- $25.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $71.00
- Sale Price
- $71.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $123.00
- Sale Price
- $123.00
- Regular Price
-
$129.00
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $18.00
- Sale Price
- $18.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $26.00
- Sale Price
- $26.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $25.00
- Sale Price
- $25.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $71.00
- Sale Price
- $71.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $123.00
- Sale Price
- $123.00
- Regular Price
-
$129.00
- Unit Price
- per